Başbakan Yardımcısı Atalay, KKTC Dışişleri Bakanı Nami'yi kabul etti

Başbakan Yardımcısı Atalay, KKTC Dışişleri Bakanı Nami'yi kabul etti

 Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay:

 "Türkiye olarak Kıbrıs Türkleri ile yakın dayanışmamızı sürdürdük hep. Yine sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. O konuda hiçbir endişe söz konusu değil"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye'nin Kıbrıs Türkleri ile yakın dayanışmasını hep sürdürdüğünü ve bundan sonra da sürdüreceğini belirterek, bu konuda hiçbir endişenin söz konusu olmadığını söyledi.

Atalay, Başbakanlık Yeni Bina'da, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami'yi kabul etti.

KKTC'de yakın zamanda yeni bir koalisyon hükümeti kurulduğunu hatırlatan Atalay, KKTC ile ilgili pek çok konunun gündemde yer aldığı bir dönemde olduklarını söyledi.

Üniversitelerin yeni akademik yıllarına başladıklarını ifade eden Atalay, KKTC'deki üniversite sektörüne de olanca katkının verilmeye çalışıldığını dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, G-20 Zirvesi'nde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da Newyork'ta Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile görüşmeler yaptıklarını anımsatan Atalay, "Umuyoruz, hakkaniyetli bir çözüme doğru müzakere süreci verimli yürür" dedi.

Atalay, "Biz tabii Türkiye olarak Kıbrıs Türkleri ile yakın dayanışmamızı sürdürdük hep. Yine sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. O konuda hiçbir endişe söz konusu değil" ifadesini kullandı.

Kendisinin, kabinede, KKTC ile ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olduğunu anımsatan Atalay, "Bizim kabine içinde ülkeye tahsisli tek bakanlıktır bu. Başka ülke yoktur. O bir ayrıcalıktır" diye konuştu.

Nami ise ziyaretinin çok verimli geçtiğini belirterek, KKTC'yi daha güçlü bir noktaya getirmek için elbirliğiyle çalıştıklarını söyledi.

KKTC'de yeni bir hükümetin oluştuğunu anımsatan Nami, "Ama ülkede hükümetler değişir, fakat Türkiye Cumhuriyeti'nin verdiği destek hiçbir zaman değişmez. Bunun bilincindeyiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok yakın bir işbirliği içerisinde ülkemizi daha iyi noktalara götürmek için elbirliğiyle çalışacağız" değerlendirmesinde bulundu.

ANKARA (AA) 

09.10.2013 17:31:32